top of page

KARŞIYAKA GIDA MERKEZİ

02_19 - Foto.jpg
01_4 - Foto.jpg
01_2 - Foto.jpg

KONUM

Karşıyaka, İzmir

TARİH

Aralık, 2021

MÜŞTERİ

Karşıyaka Belediyesi

PROJE YÜZEY ALANI

35.000 m²

Karşıyaka Gıda Merkezi (KGM) olarak yeniden tasarlanan yapı aslında 1990’ların sonuna doğru yapılmış olan Bahçelievler Katlı Pazar Yeri binasıdır. Yapıldığı zamandan bu yana katlı pazar yeri olarak kullanılan yapı, belediyenin değişen süreçleriyle birlikte içine farklı programları katmıştır. Zemin katta ve 1. katın yarısında bulunan pazar alanında tekstil, üretici ve gıda pazarları kurulurken, ara katlarda Sivil Toplum Yerleşkesi, Zabıta ve Tesisler Müdürlüğü, Orkestra Müdürlüğü, KARGEM, Sinema Salonu ve son olarak çatı katında düğün salonu yer almaktadır.

 

Üst ölçekte KGM projesi, önceki projemiz Karşıyaka Kent Ormanı kapsamında da çalıştığımız Yeşil Karşıya Kentsel Tasarım Perspektifinde tasarlanan masterplanda yer almaktadır. Karşıyaka’nın yeşil kıyı koridoru ve Yamanlar Dağı arasında uzanan yeşil koridor, Karşıyaka’ya dağılmış diğer yeşil alanlar ve pazar yerleri ile birlikte tanımladığımız Yeşil Ağ kapsamındadır. 

Karşıyaka Gıda Merkezi
Gıda Merkezi nedir? Üretici, tüketici ve yatırımcı aktörler ve bunların keşiminde olan gıda ile birlikte hepsini kapsayan bir ekosistemdir. Pazar yeri binasının yeniden işlevlendirilirken kent ile bağ kurması, pazarcı, mahalleli ve yatırımcı ile birlikte katılımcı ve döngüsel bir sistemde çalışması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda bu pazar yerinin Türkiye’de ve dünyada çeşitlilik sunan, işbirlikleri içeren, sağlıklı, uygun fiyatlı ve güvenli gıdayı destekleyen bir Pazar Şehirler Ağı’na (Market Cities Network) katılması ilhamımız ve amacımız olmuştur.

 

bottom of page