top of page

KARŞIYAKA KENT ORMANI

R_8 - Foto.jpg
21.11.23_kko_masterplan_hb_r3.jpg

KONUM

Karşıyaka, İzmir

TARİH

Aralık, 2021

MÜŞTERİ

Karşıyaka Belediyesi

PROJE YÜZEY ALANI

231.905 m²

Kent ormanı, Yamanlar proje alanında, kentsel ölçekte bir rezerv orman alanı olarak planlanmaktadır. Yeşil koridorun sonunda, Karşıyaka’nın Yamanlar ve tabiat alanları ile bağlantısını sağlayan noktada bulunur. Kentin çeperlerinde oluşturulacak bu orman Karşıyaka yeşil alan stratejisi içinde, araba veya toplu taşıma ile ulaşılan, farklı etkinliklere imkan sağlayan ve metropol ölçeğinde bir ekolojik koruma alanı olması hedeflenen bir alandır.
Kent ormanı sadece ağaçlar kümesi olarak düşünülmemelidir. Ağacın köklerinin büyüdüğü toprağın da ağaç gibi canlı bir yapısı bulunmalı, orman kendi suyunu tutabilmelidir. Bu bakımdan kent ormanı bir ekolojik rehabilitasyon alanıdır.
Kent ormanı, ormanın ne olduğunun öğretildiği bir eğitim alanı ve yeni ekolojik yaklaşımların denendiği bir deney alanı olarak da düşünülebilir. Bu kapsamda özellikle su ve su rejiminin planlanması proje içinde önemli bir yer tutmakta. Yağmur suyunun tutulması, toprağın suyu emmesi için bentler, hendekler ve hilaller ile su ekonomisi yapılacak; ormanın kendisine bakabilmesi sağlanacaktır.
Kent ormanı ayrıca, pazar yerlerinden ve evlerden toplanan bioçözünür atıkların komposta çevrildiği, bu süreçte ormanın beslendiği bir alandır. 
Kent ormanında kültür bitkileri bulunmamaktadır. Bölgenin iklimine uygun endemik bitkileri barındıran ormanda, tıbbi ve aromatik bitkiler, arı mayası, mantar meşesi ormanı gibi farklı ormancılık faaliyetlerine yer açılır. Bu modelin yangınlara da dayanıklı kılınması hedeflenmektedir. 

 

Proje alanını oluşturan yaklaşık 23 hektarlık alan, İzmir’de, Yamanlar Tabiat Parkı’nın eteklerinde, Karşıyaka İlçesi’nin Mustafa Kemal Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Proje alanının kuzeyinde Karşıyaka Hatıra Ormanı, kuzeydoğusunda Örnekköy Milli Parkı, güneyinde Afet Evleri ve çevresinde yeni toplu konut projeleri bulunmaktadır. Proje alanının güneyi İzmir çevre yoluna bakarken, yola en yakın noktası 129 metre uzaklıktadır. 
 

bottom of page